2006 RT Dog of the Year final results

Moderator: Peter Butterfield

2006 RT Dog of the Year final results

Postby Jason Ferris » Thu 16 Nov 2006 9:07 am

Hi all

Thanks to the spectacular efforts of trial secretaries, managers and participants across the country, we have managed for the first time to publish on this site the results for every ANKC member body sanctioned retrieving trial held across Australia in 2006.

These results have been compiled by me and verified by Noel Eltringham, Bob Tawton and Laraine Frawley, and used to calculate the 2006 Retrieving Trial Dog of the Year point score.

The winner of this year's point score competition is Robert and Pam Tawton's RT Ch KADNOOK TANKS AHEAP (Lab D) with 169 points earned through 5 All Age wins, 10 All Age seconds, 2 Championship wins (ACT & NSW) and 2 Championship thirds (SA & WA). Congratulations to Bob, Pam and Tank on this performance.

The results for each of the 213 dogs which placed in a retrieving trial this year are listed below. When I get a chance, I will do some summaries by breed, stake etc.

Cheers, Jason.

1. R&P Tawton's RT Ch KADNOOK TANKS AHEAP (Lab D) with 169 points - All Age: 1st x 5, 2nd x 10. Championship: 1st x 2, 3rd x 2.
2. Joe Vella's Gr RT Ch KAEMAJAE ALL BLACK (Lab D) with 138 points - All Age: 1st x 6, 3rd x 4. Championship: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 1.
3. M&W Davis' Nat RT Ch BEEREEGAN ONE TREE (Lab D) with 123 points - All Age: 1st x 3, 2nd x 6, 3rd x 2. Championship: 1st x 1, 2nd x 2.
3. K&N Eltringham's Gr RT Ch REVEIRTER JET KITE (Lab D) with 123 points - All Age: 1st x 6, 2nd x 4, 3rd x 1. Championship: 3rd x 3.
5. R&P Tawton's Gr RT Ch KADNOOK KING OF KANBERA DM (Lab D) with 112 points - All Age: 1st x 4, 2nd x 4, 3rd x 3. Championship: 1st x 1, 2nd x 1.
6. Jim Hargreaves' Gr RT Ch WINTERSET MOON SHADOW CM (GR D) with 105 points - All Age: 1st x 10, 2nd x 1, 3rd x 1.
7. M Hankinson's RT Ch ALTIQUIN STERN JDX UD ADX (Lab D) with 85 points - All Age: 1st x 6, 2nd x 3, 3rd x 1.
8. Jack Lynch's RT Ch COALSGARTH TASSIE FERN (Lab B) with 82 points - All Age: 1st x 3, 2nd x 3, 3rd x 3. Championship: 3rd x 1.
9. Russell Whitechurch's Nat RT Ch ADDERSLOT CRACKERS TRIGA (Lab B) with 70 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 6. Championship: 2nd x 1.
10. Bryan Pritchard's RT Ch KADNOOK DROP O BLACK MAGIC (Lab B) with 65 points - All Age: 1st x 4, 2nd x 1, 3rd x 3.
11. R Whitechurch's RT Ch TOCKATUNGA SLICK WILLIE (Lab D) with 62 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 4.
12. G Phoenix's RT Ch OAKRIDGE DREAMWEAVER CDX (GSP B) with 60 points - All Age: 1st x 4, 2nd x 3.
13. D Colasimone's RT Ch MACROPUS MONTY CD (GSP) with 59 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 3, 3rd x 1. Championship: 3rd x 1.
14. S & M Hall's Gr RT Ch BAMBILLAY BRAVE HEART (Lab D) with 58 points - All Age: 1st x 4, 2nd x 1, 3rd x 2.
15. B Boodnikoff's RT & Ob Ch ETHYLWYN PAJINKA AD ET JDX (Lab D) with 57 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 4, 3rd x 1.
16. Trevor Lodder's Dual Ch (R) TENARDA FIRECRACKER (CBR) with 56 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 3, 3rd x 2.
17. Gareth Tawton's Gr RT Ch KADNOOK PRIDE OV CORK (Lab D) with 54 points - All Age: 1st x 3, 2nd x 2. Championship: 2nd x 1.
18. Gareth Tawton's KADNOOK RIVER COUNTRY (Lab D) with 49 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 5, 3rd x 1. All Age: 2nd x 1.
19. H Ellis' RT Ch ELLISHEA ASKS GYPSY (GR B) with 48 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 2.
19. G Playdon's TORLUM HIGHLAND FLYER RRD (FCR D) with 48 points - Restricted: 1st x 3, 2nd x 2, 3rd x 5.
21. A Golle's RT Ch WRANGHAM BUZZ AROUND (ESS) with 42 points - All Age: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 1.
22. Sam Haigh's GARJANHAUF ERROL RRD (Lab D) with 40 points - Restricted: 1st x 3, 2nd x 2, 3rd x 3.
22. R Ashenden's RT Ch HORRISSAPIT SURPRISE (Lab B) with 40 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 1, 3rd x 2.
24. Lisa-maree Price's AVOKAH JOLLY ROGER CD NRD (Lab D) with 38 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 4.
25. M Fulton's RT/FT Ch APPLECREEK BREAKN HEARTS (GSP) with 37 points - All Age: 1st x 2, 2nd x 1. Championship: 2nd x 1.
25. R Kennon's Nat RT Ch BEEREEGAN GUNBOWER DM (Lab B) with 37 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 2. Championship: 1st x 1.
27. John Beven's RT Ch KADNOOK MY MCGREGOR (Lab D) with 36 points - All Age: 1st x 4.
28. L O'Sullivan's TERRAWAY RAZZAMATAZZ NRD (Lab D) with 35 points - Novice: 1st x 1, 3rd x 1. Restricted: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 2.
28. W Outtrim's WARWIBA BRAVE HEART RRD (GSP D) with 35 points - Novice: 1st x 3, 2nd x 3, 3rd x 2. Restricted: 1st x 3.
28. Ray Johnson's WAUCHOPE JACKPOT NRD (GSP B) with 35 points - Novice: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 4. Restricted: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
31. Jim Cattermole's SPRINGHI PRINCESS LEIA (FCR) with 33 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 1, 3rd x 4.
31. K Andrews' TOCKATUNGA TWIST OF FATE (Lab B) with 33 points - Novice: 2nd x 1. Restricted: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 2.
33. J Price's BROMHUND MAJOR CDX RRD ET (Wei D) with 32 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
33. M Tyrie's KADNOOK COLOUR ME BLONDE (Lab B) with 32 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
35. J&V Lawton's KADNOOK SPORTING CHANCE RRD (Lab D) with 31 points - Restricted: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 2.
35. K&N Eltringham's REVEIRTER SNOW STORM (Lab D) with 31 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 1. All Age: 3rd x 2.
37. J Law's KADNOOK REMEMBER JAZZ (Lab B) with 30 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 2. All Age: 2nd x 1.
37. L Draper's LYDSTEP TANNER CDX RRD (Lab) with 30 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 1.
37. J Mackenzie's Ch OAKRIDGE FERNANDO RRD (GSP D) with 30 points - All Age: 2nd x 2, 3rd x 2.
37. John Palu's WARWIBA OTTO (GSP) with 30 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 2. All Age: 2nd x 1.
41. Terry Little's WARRANDER TERRASON BOB (Lab D) with 29 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 2. All Age: 3rd x 1.
42. G Playdon's TOCKATUNGA I'M IN TROUBLE (Lab) with 28 points - Restricted: 2nd x 4, 3rd x 2.
43. Wendy Michalk's AVOKAH RANI (Lab) with 27 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 3.
44. Trevor Lodder's Gr RT Ch TENARDA DOUBLE EDGE (Lab) with 26 points - All Age: 3rd x 2. Championship: 1st x 1.
45. P Brendish's BENLEA FLAME OF PHOENIX (GR B) with 24 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 2. All Age: 2nd x 1.
45. Tom Morris' GUNCREEK OUR AMY RRD (Lab B) with 24 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
47. S Drew's CHESRIDGE WATER WITCH (CBR B) with 23 points - All Age: 2nd x 2, 3rd x 1.
47. Laurelle Draper's RT Ch & OC COALSGARTH CLIPPER (Lab B) with 23 points - All Age: 1st x 1, 3rd x 2.
47. B Kennedy's DINDIGOLD FAIR DINKUM NRD (GR D) with 23 points - Restricted: 1st x 2, 3rd x 1. All Age: 3rd x 1.
47. G. Rogers' KADNOOK TURN THE PAGE (Lab) with 23 points - All Age: 2nd x 2, 3rd x 1.
47. G Allen's PEPPERHILL ASTRAL PIPPA CDX RRD (GR B) with 23 points - All Age: 1st x 1, 3rd x 2.
47. R Whitechurch's TOCKATUNGA LITTLE RASCAL (Lab) with 23 points - Restricted: 1st x 1. All Age: 1st x 1, 2nd x 1.
53. Donna Blackman's ANWYNLAID MAGIC MATIYA CDX NRD (GR D) with 22 points - Restricted: 2nd x 2, 3rd x 3.
53. P Kennon's BUSHMAN BLAZE O GLORY (FCR) with 22 points - Restricted: 1st x 2, 2nd x 2.
53. Garrick Bridges' KADNOOK HIGHLAND LASS RRD (Lab B) with 22 points - Restricted: 1st x 3, 3rd x 1.
53. K Webster's RT Ch MHADAIDH HOT CINNAMON CDX (GR B) with 22 points - All Age: 2nd x 1, 3rd x 2.
57. J Pannett's RT Ch FEATHERHUNT JOSHUA (Lab D) with 21 points - All Age: 3rd x 3.
57. Lynne Strang's LYDSTEP CONTESSA (Lab B) with 21 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1, 3rd x 1. Restricted: 1st x 2.
57. R&D McCann's Ch TOPNOTCH EXALT NRD (GSP) with 21 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 3.
60. Colleen Davis' Ch ASHLAREN OXFORD ET NRD (Wei D) with 20 points - Novice: 1st x 3, 2nd x 4, 3rd x 3.
60. R Drew's BEEREEGAN SECRET FORMULA (Lab B) with 20 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
60. L Frawley's FIELDCLASS KESTREL NRD JD CDX (GR B) with 20 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
60. V Ayres' OTFORD FITZ BOLO (Lab D) with 20 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1. Restricted: 1st x 2.
64. L Sedgmen's HANAFOR ROUSEL VIERI CDX NRD ADM JDM (Vizsla D) with 19 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 2.
65. Jackie Duffy's RT Ch ETHYLWYN DR PHIL UD TDX (Lab D) with 18 points - All Age: 1st x 2.
66. J Price's AVOKAH YAPHET BUNDI (Lab) with 17 points - Novice: 2nd x 1. Restricted: 2nd x 3.
66. D Smeaton's BEEREEGAN BULOKE (Lab) with 17 points - Restricted: 2nd x 1, 3rd x 3.
66. P&H Eley's Ch BLACK MICAS TOTALLY TRUANT (FCR D) with 17 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 4, 3rd x 3.
66. J Raven's DUPER BLACK BUNDY (Lab) with 17 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 1st x 1, 3rd x 2.
66. J Henderson's RT Ch GLENREGAL ROYAL LORD (GR D) with 17 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 1.
66. V Ayres' RT Ch KADNOOK COUNTRY LADD (Lab D) with 17 points - All Age: 1st x 1, 2nd x 1.
66. A Lodder's Ch TENARDA GOING GREAT GUNS (CBR) with 17 points - Novice: 1st x 2. Restricted: 1st x 1, 2nd x 1.
73. Garrick Bridges' ADDERSLOT MUSTANG SALLY NRD (Lab B) with 16 points - Novice: 1st x 3, 2nd x 1, 3rd x 1. Restricted: 3rd x 1.
73. Mike McClure's Ch BLACKBOY COAL DIGGER NRD (Lab D) with 16 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 2.
73. M McLoughlin's BURBERRY HIGHCLAIRE RRD CD ET (Lab B) with 16 points - Restricted: 1st x 2, 3rd x 1.
73. E Johnson's Ch WAUCHOPE INDIANA JONES ET AD JD NRD (Britt Sp) with 16 points - Restricted: 1st x 2, 3rd x 1.
73. T Crane's WINGSFUR GOLDMIST (Lab B) with 16 points - All Age: 1st x 1, 3rd x 1.
73. D&V Furnell's WOOUNDELLA LEN CDX ET (Lab D) with 16 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 6, 3rd x 1.
79. S Watson's ADLIGJAGER DESERT STORM (Wei B) with 15 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
79. Donna Blackman's ANWYLAID ENFIN TYASHA (GR B) with 15 points - Novice: 2nd x 3, 3rd x 3. Restricted: 1st x 1.
79. I Besanko's Gr Dual Ch BESKO THE RED BARON (Wei D) with 15 points - All Age: 2nd x 1, 3rd x 1.
79. Chris Van Eekelen's COALSGARTH COOPER NRD (Lab D) with 15 points - Novice: 1st x 3, 2nd x 1. Restricted: 3rd x 1.
79. T Stevens' DINDIGOLD TRUE BLUE (GR) with 15 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
79. L Frawley 's GRANBLE FIELDGOLD GRAIL ADX CDX JD RRD (GR D) with 15 points - All Age: 2nd x 1, 3rd x 1.
79. J Stott's KADNOOK JUST A DASH RRD (Lab) with 15 points - All Age: 2nd x 1, 3rd x 1.
79. E Colasimone's MACROPUS DON (GSP) with 15 points - All Age: 2nd x 1, 3rd x 1.
79. N Faulkner's SILBERSEE JAUNTY JOHNNY NRD CDX ET (Wei D) with 15 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
88. Vivienne Jones' ADDERSLOT BRIDGET JONES (Lab B) with 14 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 4.
88. Flo Tidswell's ADDERSLOT CRACKERS ANNIE NRD (Lab B) with 14 points - Restricted: 2nd x 2, 3rd x 1.
88. Richard Carr's BAMBILLAY RUSTY (Lab D) with 14 points - Restricted: 1st x 1, 3rd x 2.
88. J Palmer's FEATHERHUNT SLIPPERY SAM RRD (Lab D) with 14 points - All Age: 3rd x 2.
88. T Stevens' RT Ch NAANCAMPA GABY (GR B) with 14 points - All Age: 3rd x 2.
93. S Partridge's BEEREEGAN CHARLIES ANGEL (Lab B) with 12 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 3.
93. M Bourn's Aus Gr Ch BOURNBEAU FLAMES FEATURE (GR B) with 12 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 3, 3rd x 3.
93. P Reekie's COALSGARTH BLACK DOUGLAS (Lab D) with 12 points - Restricted: 1st x 2.
93. C Hicks' Ch MIAMBA BOMBOORA NRD (CCR D) with 12 points - Restricted: 1st x 2.
93. N Higgs' OAKRIDGE HIGHLY BLESSED (GSP B) with 12 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1, 3rd x 4.
93. J Duncan's ROSSTULLA SUNSET FLY (ESS B) with 12 points - Restricted: 1st x 2.
93. A Golle's TALLOWWOOD VODKA (Lab D) with 12 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 2nd x 1, 3rd x 1.
100. M Cooper's COALSGARTH WILD PENNY NRD (Lab B) with 11 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1.
100. M Fulton's DARLINHART CHILLI NITES (GSP D) with 11 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 2, 3rd x 1.
100. Greywei Kennels' Ch GREYWEI BAHAMA SUNRISE (Wei B) with 11 points - Novice: 2nd x 1. Restricted: 2nd x 1, 3rd x 1.
100. S Castle's KADNOOK STAR TREKKER NRD (Lab D) with 11 points - Restricted: 1st x 1, 2nd x 1.
100. Peter Doley's WINTERSET ANZAC (GR D) with 11 points - Novice: 1st x 3, 3rd x 2.
105. W Haase's Ch ALLZWECK BALARDRIGBY ROOK CDX NRD ET (Wei) with 10 points - Restricted: 2nd x 2.
105. F Jones' T Ch DEWICK TOUCH OF ROMANY NRD (Lab B) with 10 points - Novice: 1st x 3, 3rd x 1.
105. Vivienne Jones' MAJOLEY AIM HIGH CD NRD (Lab B) with 10 points - Restricted: 2nd x 2.
105. S. Burke (Handler P Pappin)'s POINTGOLD TRIGGER HAPPY NRD (GR B) with 10 points - Restricted: 2nd x 2.
105. G Playdon's TOCKATUNGA BLACK SHEEP (Lab B) with 10 points - Novice: 2nd x 3, 3rd x 4.
105. H Pownall's WINTERSET OUT OF THE BLUE NRD (GR B) with 10 points - Novice: 1st x 3, 3rd x 1.
111. Maggie Hankinson's ALTIQUIN GLORY NRD (Lab B) with 9 points - Novice: 1st x 3.
111. R&J Goody's FT Ch DEIFORTI ROSI (Pointer B) with 9 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 1st x 1.
111. P Betteridge's FEATHERHUNT JET BLACK (Lab B) with 9 points - All Age: 1st x 1.
111. G Meeve's FEATHERHUNT SUSAN (Lab) with 9 points - All Age: 1st x 1.
111. Kadnook Knls' KADNOOK SIMPLY WRAPT NRD (Lab) with 9 points - Restricted: 2nd x 1, 3rd x 1.
111. J Pattison's KOBNKO KRUSADAS KEY RRD (GWP) with 9 points - All Age: 1st x 1.
111. Grant Cowper's Ch LABEANA SECRET WHISPERS (Lab B) with 9 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 2.
111. Kai Jeffery's CH LINDENJUDE CALL ME HAMISH (FCR) with 9 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 3.
111. Cheryl Hargreaves' MHADAIDH SPECIAL AGENT CD NRD (GR D) with 9 points - Restricted: 2nd x 1, 3rd x 1.
111. T Lodder's TENARDA HAWKEYES NRD (CBR D) with 9 points - Novice: 1st x 3.
111. M Mason's WINTERSET THE WOODSMAN NRD (GR D) with 9 points - Novice: 1st x 3.
122. Jason Ferris' ADDERSLOT FINISH LINE (Lab B) with 8 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1.
122. W&M Davis' BEEREEGAN MEMPHIS BELLE (Lab D) with 8 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1.
122. Greg Meeve's BINGLEBAR BENNY (Lab) with 8 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 3.
122. P Littlejohn's BIRDELHUND FORMULA WON (Lab D) with 8 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 2nd x 1.
122. M Meerkotter's RT Ch BLACKBOY GUNSHOT (Lab D) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. R Courtman's BLACKBOY KOSTA LOT (Lab D) with 8 points - Novice: 1st x 1. Restricted: 2nd x 1.
122. Jerry Wilkinson's EIREANMADA MOSS WOOD CDX ADX RRD JD ET () with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. P Betteridge's FEATHERHUNT JUSTLIKEGABBY (Lab B) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. Glen Simmons' FELDHUND OLGA (GSP B) with 8 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 2, 3rd x 1.
122. K Webster's FIREFIELD SWANNY (Lab D) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. J Montasell's RT Ch KADNOOK RUSTY NAILS (Lab B) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. Marg Sullivan's Ch LINDENJUDE INSTRUCK TOAMI UD RRD (FCR) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. S Partridge's RT Ch MAJOLEY RAGS T RICHES (Lab) with 8 points - All Age: 2nd x 1.
122. G Melville's PK'MERE UNIVERSAL MAN (GSP D) with 8 points - Novice: 1st x 2, 2nd x 1.
136. F Tidswell's ASHLAKE TIKI RRD (Lab B) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
136. M Cooper's Ch COALSGARTH KAHLUA (Lab B) with 7 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 2.
136. M Carty's DINDIGOLD LARRIKAN LADY (GR B) with 7 points - Novice: 1st x 2, 3rd x 1.
136. G Keating's FENRIK SOUTHERLY BUSTER CD ADX RRD (GSP D) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
136. N. Green's REVEIRTER WINE SHIRAZ (Lab D) with 7 points - Novice: 2nd x 3, 3rd x 1.
136. Bob Lodder's TENARDA DOUBLE DUTCH RRD (Lab D) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
136. K Andrews' TOCKATUNGA DOWN UNDER RRD (Lab D) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
136. G Warren's YELLESSIE BILLY (Lab) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
136. L Dick's YUROKA SEA BREEZE (Lab) with 7 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 2.
136. B Pickworth's ZEEFREE ALL THE ACES (Lab B) with 7 points - All Age: 3rd x 1.
146. Julie Cramond's ADDERSLOT CRACKERS PEPPA NRD (Lab B) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. Cascott Knls' ASHBEARE LINDSAY (Lab) with 6 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
146. J Price's BROMHUND GRETA GARBO (Wei) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. D Mahoney's BRYSNIF GAME GUY (GSP) with 6 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
146. S Dansie's CAVAJAL BRINDABELLA (Lab B) with 6 points - Novice: 2nd x 3.
146. J Speed's COUSHATTA PALE GHOST (GSP) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. Sam Haigh's FELDHUND PURDY BRONCO (GSP D) with 6 points - Novice: 1st x 1, 3rd x 3.
146. Tony Bianco's GARJANHAUF FINN (GSP B) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. John Lewis' KADLINGA CABERNET NRD (Lab D) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. S Axton's Ch KADNOOK CHELSEA BROWN NRD (Lab B) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. J Hann's MARINUKAH TRAIL BLAZER (Lab) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. LM & L Webster's SILABAR HI BRYCESON ET CDX (Wei D) with 6 points - Novice: 1st x 2.
146. Helen Cattermole's SPRINGHI WIDGETT SPECIAL (FCR) with 6 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1, 3rd x 1.
146. K&N Eltringham's TERRAWAY AVALANCHE (Lab B) with 6 points - Restricted: 1st x 1.
146. G Cole's TRUCLASS ROUGH DIAMOND (Lab D) with 6 points - Novice: 1st x 2.
146. Eleanor Johnson's WAUCHOPE KICKING BIRD (Britt Sp D) with 6 points - Novice: 2nd x 3.
146. Nick Dilayro's YORIFIELD STAR OF WONDER (GSP D) with 6 points - Novice: 1st x 1, 3rd x 3.
163. Julie Cramond's ADDERSLOT MAVERICK (Lab D) with 5 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1.
163. J & L Jeffrey's ANNAGLYNN GABLE OF LINDENJUDE (FCR) with 5 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1.
163. I Besanko's BESKO KMAS KAPERS NRD (Wei B) with 5 points - Restricted: 2nd x 1.
163. Blackboy Knls' Grd Ch BLACKBOY CREAM CRAKKA (Lab) with 5 points - Restricted: 2nd x 1.
163. B Pickworth (Handler A Pickworth)'s BOJULABAH JEDDAH THE JET (Lab B) with 5 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1.
163. P Reimann's BOURNBEAU SIR JAMES (GR D) with 5 points - Novice: 2nd x 1, 3rd x 3.
163. B Winkler's ROMKIAH BARRAWINGA (Vizsla D) with 5 points - Novice: 1st x 1, 2nd x 1.
170. J Ferris' BEEREEGAN KEMI KEMI (Lab B) with 4 points - Restricted: 3rd x 1.
170. W Michalk's JAGHUNDE OZEANS VIER (GSP) with 4 points - Novice: 2nd x 2.
170. T Jeffrey's LINDENJUDE WHERES WALLY (FCR) with 4 points - Novice: 2nd x 1, 3rd x 2.
170. A Wedgewood's QUITHINGA VANESSA CD (ESS B) with 4 points - Novice: 2nd x 1, 3rd x 2.
170. P Eley's Ch TORLUM DALZIEL CD ET (FCR) with 4 points - Restricted: 3rd x 1.
170. R Atkinson's WALDHAUSER DASH (GSP B) with 4 points - Restricted: 3rd x 1.
170. Colleen Davis' Ch WEONAWEI MELLOW YELLOW ET (Wei B) with 4 points - Novice: 2nd x 2.
177. A Donovan's ALVERPOINT FURRARI (GSP D) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. M Bourn's BOURNBEAU JUDDS HILL (GR B) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. T Higgans' CORINTHOS NITE STAA (GSP B) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. P Towning's GAINI RUNNING WILD CD (GR) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. G. Ponzio's HUBERTUS PANNONIAI (Vizsla D) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. Allan Bartram's POINTGOLD ABIT OVA DEVIL (GR D) with 3 points - Novice: 2nd x 1, 3rd x 1.
177. Lyn Schmidt's RAYMEL KARMA EXOTIC LADY CDX (Lab B) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. Michael Hunter's REVEIRTER CUP SUBZERO (Lab D) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. S Grant's TAUVECHAN RIOT AT GRANBLE (GR B) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. Russell Thomas' FT Ch TOPNOTCH HIJINX (GSP B) with 3 points - Novice: 2nd x 1, 3rd x 1.
177. A Graham's WARRANDER DOCS DYNAMO (Lab D) with 3 points - Novice: 1st x 1.
177. Anne True's WILLOWBROOK ARDAL NESLON CDX JDX ET ADX (GR B) with 3 points - Novice: 1st x 1.
189. Jim Duncan's BLACKBOY PAGE THREE (Lab B) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. Ann Wilk's CAVAJAL OUTRIGGER (Lab D) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. Karen Griffiths' CH T CH DELWICK ABLE SEAMAN CDX (Lab) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. Heather Ellis' ELLISHEA KATO CZARDA (GR B) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. M Carty's FERNAMBER SERENITY (GR B) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. Sue Dansie's FORSYTHE'S SAGA (Lab D) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. E Mangin's JAGHUNDE PRODIGAL SON (GSP) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. A Briffa's PREPELICA THUNDER POINT (GSP) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. M Hovey's Ch RHEINMUNST ALHNE (Munsterlander B) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. J Bielewicz's TALLOWOOD MOORLANDANGLER (Lab) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. Trevor Lodder's Ch TEALPOINT JUMPNJACK FLASH () with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. A Yeomans' TRUCLASS RAMLAD (Lab D) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. R Johnston's WORTONGIE LAKE GEORGE (Lab D) with 2 points - Novice: 2nd x 1.
189. B Cummins' WRANGHAM IRONBARK CD (ESS) with 2 points - Novice: 3rd x 2.
203. Julie Cramond's ADDERSLOT STAR SPANGLED YANK (Lab D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. B McFaddin's ALEXLAB LADY EBONY ET (Lab B) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. Malcolm Tyrie's FELDHUND PERAZZI (GSP) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. Mari Lobbestael's GALESTORM DIDJA SYMORE (IMP USA) (Lab D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. Greywei Kennels' GREYWEI WAY TOO SMART (Wei D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. A & C Latimer's Ch LINDSAYVALE MR MAGIC (CCR D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. Bill Hepburn's FT Ch PALABAZ CROQUEMBOUCHE (ESS) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. R Thomas' QUAILBLAZER SUPRE (GSP B) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. Peter Reimann's Ch TAHMERO APRILS OSCAR (GR D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. A Donovan's YORIFELD ALFA ROMEO (GSP) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
203. L Dick's Ch YOROKA MISS MIDORI (Lab D) with 1 points - Novice: 3rd x 1.
Last edited by Jason Ferris on Fri 02 Feb 2007 8:15 am, edited 1 time in total.
Jason Ferris
Board Admin
 
Posts: 989
Joined: Mon 05 May 2003 1:04 pm
Location: Canberra region, New South Wales

Postby Prue Winkfield » Thu 16 Nov 2006 12:55 pm

WOW Jason - what an effort! It makes one wonder how many dogs actually compete across the country if there are that many getting placed - however, that is one stat that would be impossible to get.


Congratulations to Robert and Pam with Tank
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Postby Jason Ferris » Thu 16 Nov 2006 1:03 pm

Prue Winkfield wrote:It makes one wonder how many dogs actually compete across the country if there are that many getting placed - however, that is one stat that would be impossible to get.


I've been pondering this one for a while and haven't thought of a way to collect the total number competing from the data currently available. I do have a complete list of dogs running in NSW and eyeballing both lists, I'd say that around 70% of the NSW dogs placed this year. Given that NSW has a smaller trialling population than Vic, Qld and WA, I would say that this was an over estimate of the national situation. I'd guess that around 60% of the dogs around the country made a place this season. This equates to about 360 dogs competing nationally.

I'd be interested in other people's thoughts on this.

Cheers, Jason.
Jason Ferris
Board Admin
 
Posts: 989
Joined: Mon 05 May 2003 1:04 pm
Location: Canberra region, New South Wales

Postby Prue Winkfield » Sun 19 Nov 2006 11:36 am

Jason - the ever obliging Jack M is going to provide the numbers competing in Victoria in 2006 - by breed I think. Asked him not to include Beginners - assume this is right? Prue
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Postby Gail Phoenix » Mon 20 Nov 2006 9:30 am

Firstly ,Well done Jason & your helpers. You have done a truly fantastic job!

Checked through the SA results & came up with these stats
With low numbers it is not too hard a task to do. Our fields were often boosted with interstate handlers, particularly Victorians.
Numbers below are for SA dogs & handlers only.
App 30 handlers (some dogs co owned & co handled, some handlers run more than one dog)
38 dogs competed, some ran in more than one stake during the year
Novice; 26 dogs,16 placed
Restricted; 9 dogs, 4 placed
A/Age: 6 dogs, 5 placed

Like NSW our small numbers would skew stats a bit. Good novice fields but minimal A/A & resticted.
Gail Ph
Gail Phoenix
 
Posts: 179
Joined: Tue 03 Feb 2004 3:40 pm
Location: Goolwa

Postby Jason Ferris » Mon 20 Nov 2006 10:48 am

Thanks Prue, Jack and Gail for the replies.

I just looked back at the 2005 results and there were 56 dogs which placed last year that didn't feature in this year's results. I know that several of them have retired, but many are still competing.

Cheers, Jason.
Jason Ferris
Board Admin
 
Posts: 989
Joined: Mon 05 May 2003 1:04 pm
Location: Canberra region, New South Wales

Postby Kerry Webster » Mon 20 Nov 2006 8:16 pm

Just had a quick run through the trials over here, and I hope this is an accurate summary of the number of dogs entering the stakes in W.A.
in 2006.

NOVICE: 1 Brittany (placed)
6 Labradors (all placed)
3 G.S.P's (1 placed)
8 Golden Retrievers (5 placed)
1 Pointer

RESTRICTED: 5 Golden Retrievers (4 placed)
8 Labradors (6 placed)
1 Brittany (Placed)
1 Pointer
1 GSP (Placed)

ALL AGE: 9 Golden Retrievers (4 placed)
16 Labradors (6 placed)
1 Brittany
1 GSP
My goal in life is to become as wonderful as my dog thinks I am.
Kerry Webster
 
Posts: 819
Joined: Sat 16 Nov 2002 1:23 pm
Location: Boddington, Western Australia

Postby Prue Winkfield » Wed 22 Nov 2006 12:40 pm

Jason -Herewith stats provided by Jack M: Total of 99 Victorian competitors (as a matter of interest there were 44 interstate competitors during the year who overall gained a total of 21 places).

For Victorians:

Labradors- 46 competitors 116 placings
GSPs 29 14
Golden Retrievers 15 33
Flatcoats 5 14
Brittanys 1 -
German wirehaired
Pointer 1 -
Hungarian Vizsla 2 3

So, out of 99 dogs competing they took out 162 placings. I do have the numbers of 1st,2nd,3rds by breeed if you wanted but at this stage not the actual number of dogs that got placed as am sure most of the dogs got placed more than once and probably in different stakes on their way through. If you need this, I can ask if Jack can do that.

Have now got the number of local dogs that have been placed: Out of 46 Labs 35 were placed, out of 29 GSPS, 7 placed, out of 15 Goldens, 8 placed, out of 5 Flatcoats, 4 placed and out of the 2 Vizslas, two were placed. If my maths is correct - out of 99 dogs competing 56 gained at least one place. This should be encouraging for those people considering entering the sport. Prue
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Well Done Jason

Postby Susie Partridge » Sun 26 Nov 2006 4:53 pm

Well Done Jason and well done Tank!! Congratulations to Bob, Pam and Tank and all the other top finishers. Not sure on our numbers but I will ask Sue Axton who will have a better idea than me.
Susie Partridge
 
Posts: 197
Joined: Tue 18 May 2004 6:19 pm

Postby Tony Rowland » Sun 26 Nov 2006 8:55 pm

Prue

It would be interesting to see how many dogs got titles, out of your 56 place getters ? or are people moving up, before getting nrd's and rrd's?

tony
Tony Rowland
 
Posts: 145
Joined: Tue 04 Apr 2006 9:35 pm
Location: NEWCASTLE

Postby Prue Winkfield » Mon 27 Nov 2006 8:57 am

Tony - next time I see jack I will ask if it is easy for him to let me know - he has spent a lot of time on this so am reluctant to ask too much. Prue
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Postby Prue Winkfield » Tue 28 Nov 2006 8:31 pm

Tony - this is about as far as we can go: 13 dogs got their NRD, 10 their RRD, 1 RtCh, 1 Gr RtCh and 1 National Ret.Ch. These are Victorian dogs - approximately 50% of these dogs gained all or part of their Titles whilst competing in other states. It would also be interesting to hear other States' stats. Perhaps Jason can then tell us how many dogs in Australia got their titles at various levels. Many thanks to Jack for this info. Prue
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Postby Tony Rowland » Tue 28 Nov 2006 9:04 pm

Prue

Thanks for the stats, there was more than I would have thought. Thanks to jack for his help also.

Tony
Tony Rowland
 
Posts: 145
Joined: Tue 04 Apr 2006 9:35 pm
Location: NEWCASTLE

Postby Prue Winkfield » Wed 03 Jan 2007 3:20 pm

Jason - I know you have to do paid work sometime :lol: but is there any chance of finding out how many dogs got titles last year? Prue
Prue Winkfield
 
Posts: 705
Joined: Fri 14 Feb 2003 9:17 am
Location: victoria

Postby Jason Ferris » Wed 03 Jan 2007 3:43 pm

Prue Winkfield wrote:Jason - I know you have to do paid work sometime :lol: but is there any chance of finding out how many dogs got titles last year? Prue


Hi Prue

I didn't keep records of changes in titles in 2006, so can only tell you about dogs which achieved their NRD or RRD title entirely in 2006 (ie they had three novice or restricted wins in 2006). There were 11 dogs with 3 novice wins and 8 dogs with 3 Restricted wins in 2006.

There are lots of others I am sure which completed their titles in 2006. Eyeballing the data, I would say that there are at least another 12 dogs which completed their NRD and about 5 which completed their RRD, having won a trial or two in previous years.

As time goes on and I have records for multiple years, I should be able to generate better answers to questions like this, but at present I don't have a good way of telling where dogs were at when we started keeping records.

Cheers, Jason.
Jason Ferris
Board Admin
 
Posts: 989
Joined: Mon 05 May 2003 1:04 pm
Location: Canberra region, New South Wales

Next

Return to 2006

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron