RETRIEVING REPORT
Central Highlands Working Gundog Club Friday 14 April 2006
Nursery Lane, Benalla
NOVICE STAKE Judge: Mr R. Johnston Entries: 15
1st W. Outtrim’s Warwiba Braveheart (GSP D) 148 pts
2nd M. Carty’s Fernamber Serenity CD (GR B) 145 pts
3rd G. Bridges’ Adderslot Mustang Sally (Lab B) 134 pts
4th M. Carty’s Dindigold Larrikan Lady (GR B) 131 pts
RESTRICTED STAKE Judge: Mr W. Hepburn (Tas) Entries: 29
1st J.&M. Law’s Kadnook Razzamatazz NRD (Lab B) 141 pts
2nd G.&A. Playdon’s Torlum Highland Flyer (FCR D) 136 pts
3rd J.&V. Lawton’s Kadnook Sporting Chance NRD (Lab D) 135 pts
=4th K. Andrews’ Tockatunga Twist Of Fate (Lab B) 132 pts
=4th R. Drew’s Beereegan Secret Formula NRD (Lab B) 132 pts
=4th M. McLoughlin’s Burberry Highclaire CD ET NRD AD JD (Lab B) 132 pts
ALL AGE STAKE Judge: Mr E. Colasimone (Qld) & Mr J. Patrick (SA) Entries: 33
1st K.&N. Eltringham’s Gr RT Ch Reveirter Jet Kite (Lab D) 139 pts
2nd D. Colasimone’s RT Ch Macropus Monty CD (GSP D) 133 pts
3rd R.&P. Tawton’s’ Gr RT Ch Kadnook King Of Kanberra CM (Lab D) 132.5 pts
4th J. Lynch’s RT Ch Coalsgarth Tassie Fern (Lab B) 132 pts
Saturday 15 April 2006
NOVICE STAKE Judge: Mr J. Patrick (SA) Entries: 16
1st D.&V. Furnell’s Wooundella Len CDX ET (Lab D) 153 pts
2nd G. Bridges’ Adderslot Mustang Sally (Lab B) 152 pts
3rd W. Outtrim’s Warwiba Braveheart (GSP D) 148 pts
=4th V. Ayres’ Otford Fitz Bolo (Lab D) 135 pts
=4th M. Cooper’s Ch Coalsgarth Kahlua (Lab B) 135 pts
RESTRICTED STAKE Judge: Mr J. Hargreaves Entries: 29
1st B. Kennedy’s Dindigold Fair Dinkum NRD (GR D) 149 pts
2nd G. Tawton’s Kadnook River Country NRD (Lab D) 146 pts
3rd D. Smeaton’s Beereegan Buloke NRD (Lab D) 145 pts
=4th R. Carr’s Bambillay Rusty NRD (Lab D) 144 pts
=4th Bushman Kennels’ Bushman Blaze Of Glory NRD (FCR D) 144 pts
ALL AGE STAKE Judge: Mr J. Lynch (NSW) & Mr G. Cole (NSW) Entries: 35
1st S.&M. Hall’s Gr RT Ch Bambillay Brave Heart (Lab D) 110 pts
2nd M.&R. Kennon’s RT Ch Beereegan Gunbower (Lab B) 109 pts
3rd R. Whitechurch’s Nat RT Ch Adderslot Crackers Triga (Lab B) 103 pts
4th G. Tawton’s Gr RT Ch Kadnook Pride Ov Cork (Lab D) 92 pts
Sunday 16 April 2006
NOVICE STAKE Judge: Mr W. Hepburn (Tas) Entries: 16
1st A. Golle’s Tallowood Vodka (Lab D) 149 pts
2nd R. Johnston’s Wortongie Lake George (Lab D) 138 pts
3rd W. Outtrim’s Warwiba Braveheart (GSP D) 134 pts
4th G. Cole’s Truclass Rough Diamond (Lab B) 132 pts
RESTRICTED STAKE Judge: Mr E. Colasimone (Qld) Entries: 28
1st Bushman Kennels’ Bushman Blaze Of Glory NRD (FCR D) 138 pts
2nd L. Draper’s Lyndstep Tanner CDX NRD (Lab B) 137 pts
3rd K. Andrews’ Tockatunga Twist Of Fate (Lab B) 133 pts
4th J.&V. Lawton’s Kadnook Sporting Chance NRD (Lab D) 132 pts
ALL AGE STAKE Judge: Mr G. Tawton & Mr R. Tawton (ACT) Entries: 36
1st A.&J. Hargreaves Gr RT Ch Winterset Moon Shadow (GR D) 145 pts
2nd A. Golle’s (Handler G. Golle) RT Ch Wrangham Buzz Around (Sp Sp D) 134 pts
3rd S.&M. Hall’s Gr RT Ch Bambillay Brave Heart (Lab D) 130 pts
4th R. Whitechurch’s Nat RT Ch Adderslot Crackers Triga (Lab B) 126 pts
Winner of the RT Ch Firefield Yankee Belle CM Perpetual Trophy (donated by Noel & Kate Eltringham) for the Highest Scoring Novice Aggregate (Sash donated by Jack Monatsell)
Wayne Outtrim’s Warwimba Braveheart (GSP Dog)
Winner of the RT Ch Beereegan Wonderson Perpetual Trophy (donated by Mark & Wendy Davis) for the Highest Scoring Restricted Aggregate (Sash donated by Jack Monatsell)
Peter Kennon’s Bushman Blaze Of Glory (FCR Dog)
Winner of the RT Ch Coalsgarth Bannerji Perpetual Trophy (donated by Roy & Betty Davies) for the Highest Scoring All Age Aggregate (Sash donated by Jack Monatsell)
Steve & Marg Hall’s Gr RT Ch Bambillay Brave Heart (Lab Dog)
Winner of the Laurie Cook Memorial Award to the best Club Person over the Easter weekend went to Mr Jack Montasell.