AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY - NON-SLIP RETRIEVING TRIAL CHAMPIONSHIP RESULTS From the records of W S Bailey (Bill)
Any additions or corrections would be appreciated.
YEAR NAME OF DOG OWNER/HANDLER FROM/BREED M/F
Places
1969
1st R T Ch CASRAY BEAU Mr K JAMES NSW LAB M
2nd F T Ch R T Ch DUNFRIU MARX Mr J THOMSON VIC GSP M
3rd TOOSON TELSTAR Mr E E WILLIAMS NSW LAB M
4th R T Ch ARUNGA CHIEFTAN Mr/Mrs L F SHADBOLT NSW LAB M
5th TARRAWARRA MAGIC FLUTE Mr R TRASS NSW LAB F
JUDGE/S
Held at in A C T on ?/ ? 1969
1970
1st TARRAWARRA MAGIC FLUTE Mr R TRASS NSW LAB F
2nd R T Ch CASRAY BEAU Mr K JAMES NSW LAB M
3rd R T Ch KAYSTORM SILVER STAR Mr F STEVENSON VIC LAB F
4th F T Ch R T Ch PANTHERDELL COUGAR Mr G C DANIELL VIC LAB M
5th F T Ch TOOSON TELSTAR Mr E E WILLIAMS NSW LAB M
JUDGE Mr J ELLIS (SA) Mr S T WELBOURNE (SA)
Held at in on ?/ ?/1970
1971
1st
2nd
3rd
4th
5th
JUDGE
Held at in on ?/ ?/1971
1972
1st
2nd
3rd
4th
5th
JUDGE
Held at in on ?/ ?/1972
1973
1st KAEMAJAE TAMMY CDX Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
2nd R T Ch CASRAY BEAU Mr K JAMES NSW LAB M
3rd R T Ch NYLANDER LADY JENNY CD Mr/Mrs B A JELFS NSW LAB F
4th F T Ch R T Ch
IRUS VON DER SAARNER MARK (IMP: NETH:) Mr J THOMSON VIC GSP M
5th F T Ch DERBYSHIRE ZAC Mr P HALFORD NSW LAB M
JUDGE Mr J PONTIN (VIC)
Held at ANGLE CROSSING in A. C. T on 29/09/1973.
1974
1st R T Ch GOLDENLEA ERIN Mr P BRENDISH WA Gold:R F
2nd R T Ch. CASRAY BEAU Mr K MARTIN & NSW LAB M
Mr K JAMES
3rd JUSTLAB BLACKFEET BLAZE CM Mrs G DRANSFIELD NSW LAB
4th R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
5th R T Ch NYLANDER LADY JENNY Mr/Mrs B A JELFS NSW LAB F
JUDGE Maj: A EVERINGHAM (ACT)
Held at in A C T on 05/10/1974
1975
1st F T Ch R T Ch DUNFRIU NICHOLAS Mr J.THOMSON VIC GSP M
2nd F T Ch R T Ch TESROSE KARLA Mr C BALL VIC LAB F
3rd F T Ch R T Ch
DALEWORTH GOLDEN TEAL Mr N DEMOS VIC LAB F
4th DERBYSHIRE WILD DEUCE Mr G HALFORD NSW LAB F
5th R T Ch DALEWORTH HAYMER Mr A CRAIG VIC LAB M
JUDGE Mr D. BAILEY (VIC)
Held at in A C T on 04/10/1975
1976
1st R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
2nd R T Ch DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY NSW LAB M
3rd R T C DERBYSHIRE WILD DEUCE Mr G HALFORD NSWLAB F
4th R T Ch ARDENMOOR BRACK'S LASS Mr W.REEKIE WA LAB F
5th R T Ch WYRAMA HONEY CDX Mr T A GOULD WA LAB F
JUDGE Mr R TAWTON (ACT)
Held at in A C T on 2/10/1976
1977
1st R T Ch DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY NSW LAB M
2nd R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
3rd DERBYSHIRE WILD DEUCE Mr G HALFORD NSW LAB F
4th YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB F
5th LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE Mr F PENSKO (ACT)
Held at in A C T on 1/10/1977
1978
1st R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
2nd R T Ch LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
3rd CASRAY HECTOR Mr R COOPER NSW LAB M
4th Ch R T Ch LINSTAN KATHI Mr W MORRIS VIC GSP F
5th Dual Ch R T Ch LINSTAN KRIS Mr W MORRIS VIC GSP F
JUDGE Mr J THOMSON (VIC)
Held at KELLY'S DAIRY in A C T on 16/09/1978
1979
1st R T Ch YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB F
2nd R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
3rd ARRUNGA RANGER CM Mr L SHADBOLT NSW LAB M
4th R T Ch DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY NSW LAB M
5th R T Ch LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE Mr R JOHNSON (VIC)
Held at BLUETT'S PINES in A C T on 29/09/1979
1980
1st R T Ch YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB F
2nd R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
3rd R T Ch DERBYSHIRE ACE A HEARTS Mr W S BAILEY NSW LAB M
4th R T Ch CASRAY HECTOR Mr R COOPER NSW LAB M
5th R T Ch LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE Mr J S PONTIN (VIC)
Held at BLUETT'S PINES in A C T on 20/09/1980
1981
1st RUVALEN HOMAH Mr R TAWTON ACT GSP M
2nd WISHMORE SATURN Mr P.HALFORD NSW LAB M
3rd R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
4th DERBYSHIRE WILD DEUCE Mr G HALFORD NSW LAB F
5th LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE
Held at in A C T on 10/10/1981
1982
1st CORRANDERRK NAPOLEON Mr D COCKS ACT LAB M
2nd KAEMAJAE COCHISE CDX Mr P GREEN NSW LAB M
3rd R T Ch WISHMORE SATURN Mr P HALFORD NSW LAB M
4th R T Ch KAEMAJAE TAMMY UD Mr W LOFTUS NSW LAB M
5th R T Ch LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE Mr C ERICKSSON (NSW)
Held at GREEN HILLS in A C T on ?/ ?/1982
1983
1st R T Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN NSW LAB M
2nd R T Ch JUSTLAB BEAU BLAIR Mr W DRANSFIELD NSW LAB M
3rd R T Ch CORRANDERRK NAPOLEON Mr D COCKS ACT LAB M
4th R T Ch WISHMORE SATURN Mr P HALFORD NSW LAB M
5th JUSTLAB CHARMIN CASSY Mrs G DRANSFIELD NSW LAB F
JUDGE Mr F PENSKO (ACT)
Held at in A C T on 08/10/1983
1984
1st R T Ch LACHIENVALE HUN Mr J PALMER NSW LAB M
2nd R T Ch CORRANDERRK NAPOLEON Mr D COCKS ACT LAB M
3rd R T Ch TERRANAUT ROYAL CUB Mr J.VELLA NSW LAB M
4th R T Ch EMBUDO KIM Mr R COOPER NSW LAB M
5th R T Ch YAMBA TOUCHA CLASS Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB F
JUDGE Mrs M EWEN (WA)
Held at MISERY POINT in A C T on 13/10/1984
1985
1st R T Ch JUSTLAB BEAU BLAIR Mr W DRANSFIELD NSW LAB M
2nd R T Ch TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA NSW LAB M
3rd R T Ch KAEMAJAE COCHISE CDX Mr P GREEN NSW LAB M
4th R T Ch WISHMORE SATURN Mr P HALFORD NSW LAB M
5th BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE
Held at in A C T on ?/10/1985
1986
1st R T Ch TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA NSW LAB M
2nd R T Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN NSW LAB M
3rd ZEEFREE ELDORADO Mr/Mrs W LOFTUS NSW LAB M
4th F T Ch R T Ch RUVALEN HOMAH Mr R TAWTON ACT GSP M
5th
JUDGE
Held at GREEN HILLS in A C T on 13/09/1986
1987
1st R T Ch COBARGO CAPTAIN Mr J CHRISTENSEN NSW LAB M
2nd R T Ch TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA NSW LAB M
3rd F T Ch R T Ch RUVALEN HOMAH Mr R TAWTON ACT GSP M
4th JUSTLAB CASSADONNA Mr J LAW NSW LAB F
5th BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J PALMER NSW LAB M
JUDGE Mr M MUNDAY (SA)
Held at MISERY POINT in A C T on 10/10/1987
1988
1st R T Ch COBARGO CAPTAIN CDX Mr J.CHRISTENSEN NSW LAB M
2nd DUXDOWN BLACK DUKE Mr J CAUCHI NSW LAB M
3rd R T Ch BAMBILLAY WHITE ASH Mr J PALMER NSW LAB M
4th CHEKITA GOOD GRACE Mr I ASHFORD-WYKES
5th WAHJO BLACK STORMER Mr D COCKS ACT LAB M
M ANDERSON
JUDGE Mr P GREEN (NSW)
Held at COPPINS CROSSING in A C T on 01/10/1988
1989
1st R T Ch TERRANAUT ROYAL CUB Mr J VELLA NSW LAB M
2nd KAEMAJAE SUNNY Mr G B BAKER ACT LAB F
3rd DUXDOWN CUJO Mr A COLEMAN LAB
4th KAISERGLEN RICOCHET Mr R ADAMS NSW LAB M
5th R T Ch ZEEFREE BLACK JOKER Mr G A COLE NSW LAB M
JUDGE Mr J PALMER (NSW)
Held at BLUETT’S PINES in A C T on 30/9-01/10/19 89
1990
1st KAEMAJAE CATCH CANDY Mr J VELLA NSW LAB F
2nd R T CH BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J PALMER NSW LAB M
3rd F T CH RIVERFIELD ASPEN Mr J MARTIN GSP
4th GOLDSHOE JINGLES CDX Mr J HYDE NSW Gold: Ret:
5th R T CH DUXDOWN BLACK JACK Mr A MORRIS NSW LAB M
JUDGE
Held at in A C T on ?/ ? /1990
1991
1st
2nd
3rd
4th
5th
JUDGE
Held at in A C T on ?/ ?/1991
1992
1st R T CH KADNOOK CHASA CM Mr R TAWTON ACT LAB
2nd Ntl R T CH BAMBILLAY WHITE ASH Mr J PALMER NSW LAB M
3rd Ntl R T CH KAEMAJAE SUNNY CM CDX Mr B BAKER ACT LAB F
4th R T CH BUKATIMA BLACK ANGUS Mr J PALMER NSW LAB M
5th R T CH GOLDSHOE JINGLES CDX Mr J HYDE NSW Gld:R M
JUDGE Mr A COLEMAN
Held at in A C T on 04/10/1992