URC 3 Day Retrieving Trial and Double RATG 5, 6, 7th Oct

Moderator: Peter Butterfield

URC 3 Day Retrieving Trial and Double RATG 5, 6, 7th Oct

Postby Sandra Goldsmith » Thu 22 Aug 2019 9:55 am

THE UNITED RETRIEVER CLUB OF N.S.W. RETRIEVING TRIAL 5th, 6th, 7th October RATG 5th and 6th October
LOCATION: Riverwood Downs, Monkerai
JUDGES:
SATURDAY: 5th October
RATG NOVICE/OPEN MICHELLE AULD
BEGINNER/ NOVICE: MS SANDRA GOLDSMITH
RESTRICTED: MICHELLE AULD
SUNDAY: 6th OCTOBER
RATG NOVICE/OPEN LYNNE ELLIOTT
BEGINNER/ NOVICE: DR CLAIRE WADE
RESTRICTED: PENNY ANGEL
MONDAY: 7th OCTOBER
NOVICE: GREG MEEVE (RIVERWOOD DOWNS CUP)
RESTRICTED: PETER BETTERIDGE
NOVICE STAKE: Confined to gundogs that (to the date of the Trial) have not won any Stake other than four Novice Stakes or have gained Championship points and/or been awarded an AARD title.
RESTRICTED STAKE: Confined to gundogs that have not won five Restricted Stakes or have gained Championship points and/or been awarded an AARD title.
Retrieves: Novice Stake: Three runs, single mark retrieves, land and water as selected. Restricted and All Age: Three runs, land and water as selected. (There will be three runs for each stake unless otherwise stated at the start of the Trial.)
AWARDS ALL STAKES: Trophy and Sash 1st, 2nd & 3rd Place Novice: 4th place Sash. Trophy ‘The Riverwoods Down Cup’ for the highest scoring novice dog will be awarded on Monday.
Entry Fees: BEGINNERS STAKE/ RATG $15, Novice: $20.00 Restricted: $22.00
Electronic Entries via http://www.easydogentries.com - preferred. Cheques made payable to: United Retriever Club of NSW
Direct Deposit can be made to
The United Retriever Club of NSW B.S.B. 112-879
A/C 123805562
Manual Trial entry forms to be sent to the Trial Secretary Post Office Box 3149, North Parramatta, NSW 1750 or emailed to micmaq@me.com Directions for the Trial site and Camping notified by this website.
Bacon and egg rolls will also be available for breakfast Saturday, Sunday and Monday at $5 each.
Entries Close: 30th September 2019
Trial Secretary: Ms Amanda Goldsmith Vetting: 7.30am.-7.45am
Accommodation and camping available at Riverwoods Downs.
http://www.riverwooddowns.com.au
Sandra Goldsmith
 
Posts: 56
Joined: Tue 28 Sep 2010 10:45 am

Postby Sandra Goldsmith » Thu 10 Oct 2019 12:12 pm

RESULTS
SATURDAY: 5th Ocotber
NOVICE: MS SANDRA GOLDSMITH

Ist Heather Bell, Albiondhore Choci Timtami, 156pt
2nd Greg Meeve, Brigodee Liberty Bell, 155pt
3rd Karla Lemmert, Lionsfield Lord Albert, 140.5pt
4th Penny Angel, Gamefinder FletchKim Zac, 109pt

BEGGINERS STAKE: MS SANDRA GOLDSMITH
1ST Karla Lemmert, Invernee Masterjohn, 94pts
2nd Claire Wade, Glenmave Style and Sagacity, 77.5pts

RESTRICTED: MS MICHELLE AULD
1st Relma Adlam, Fairburn Natures GIft, 158pt
2nd Peter Butterfield, Brigodee Maximum Overdrive, 146pt
NNF

RATG NOVICE : MS MICHELLE AULD
1st Claire Wade,Glenmave Style and Sagacity, 75pts

RATG OPEN: MS MICHELLE AULD
1st Lynne Elliott, Trigolden Southern Drummer, 89pt
2nd Heather Bell, Albionshore Choci Timtami, 82pt
3rd John Cash, Boomermajic Phantom Bullet, 75pt
NNF

SUNDAY: 6th OCTOBER
NOVICE: DR CLAIRE WADE
Ist Heather Bell, Abionshore Choci Timtami, 165pts
2nd Greg Meeve, Brigodee Liberty Bell, 163 pts
3rd John Cash, Boomermajic Phantom Bullet, 118 pts

RESTRICTED: MS PENNY ANGEL
Ist Peter Butterfield, Brigodee Maximum Overdrive, 147pt
NFF

RATG OPEN: MiSS LYNNE ELLIOTT
1st John Cash, Boomermajic Phantom Bullet, 78pt
NNF

MONDAY:7th OCTOBER
NOVICE: MR GREG MEEVE
1st Lynne Elliott, Trigolden Southern Drummer, 157 pts
2nd Claire Wade,Glenmave Style and Sagacity, 124pts
3rd Penny Angel, Gamefinder Fletchkim Zac, 104pts

RESTRICTED: MR PETER BETTERIDGE
1st Simon Jay, Adderslot Dudes Pippa, 149pts
2nd Penny Angel, Kuven Kindred Spirit, 88pts


Congratulations to all the placegetters.

Thank you to everyone that assisted to make this an outstanding trial, judges competitors,
Stewards.
Sandra Goldsmith
 
Posts: 56
Joined: Tue 28 Sep 2010 10:45 am


Return to 2019

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest