Results LRCSA April 27&28 April 2019
Posted: Sun 28 Apr 2019 8:07 pm
The Labrador Retriever Club of SA
Once again thank you Gobles for your continued sponsorship at the LRCSA Mulgundawa /Nalpa Retrieving Trial.
Congratulations to all place winners
27/04/2019
All Age Judged by Graeme Allen
1st - GR RT CH Kadnook Dreams Edge - John Stott 132 pts
2nd - Ch Habanero Gro No Remy UD RM AARD ORA - Gail Pheonix 92 pts
Restricted Judged by Lynette Lennell
1st - GR CH Waldwieze Graevelvet at Poshvwei (imp NZ) ET CDX ORA RAE QND - Jessie Hughes (plus NRD Title) 137.5 pts
Novice Judged by Lynne Webster
1st - Ellishea Wyatts Montana Sky - Helen Powhall 158 pts
2nd - Neut CH Cheyandor Gem RA TDX QND NRD ORA HTM.S FS.I - Christine Hayes 145 pts
3rd - Reveiter Abhainn Blackwater (AI) - Lynette Lennell & Robert Dolphin 132 pts
28/04/2019
Novice judged by Peter Doley
1st- Oakridge Sirocco with 169 points handled by John Nairn
2nd - Elisha Wyatts Didja (Ai) with 155 points handled by Graeme Allen
3rd - Bournbeau My Jaspers Son Angus with 147 points handled by Peter Riemann
Restricted judged by Peter Doley
1st- Birdelhund Ghillie with 145 points handled by G J Horgan
2nd- na
3rd - na
All Age judged by Jeff Patrick
1st - RT CH Inkaline Phoebe with 145 points handled by R Johnston
2nd - RT CH Nativerun Angus with 135 points handled by Ray Ashendon
3rd - GR RT CH Kadnook Dreams Edge with 134 points handled by John Stott.
Thank you everyone for making another successful event
Once again thank you Gobles for your continued sponsorship at the LRCSA Mulgundawa /Nalpa Retrieving Trial.
Congratulations to all place winners
27/04/2019
All Age Judged by Graeme Allen
1st - GR RT CH Kadnook Dreams Edge - John Stott 132 pts
2nd - Ch Habanero Gro No Remy UD RM AARD ORA - Gail Pheonix 92 pts
Restricted Judged by Lynette Lennell
1st - GR CH Waldwieze Graevelvet at Poshvwei (imp NZ) ET CDX ORA RAE QND - Jessie Hughes (plus NRD Title) 137.5 pts
Novice Judged by Lynne Webster
1st - Ellishea Wyatts Montana Sky - Helen Powhall 158 pts
2nd - Neut CH Cheyandor Gem RA TDX QND NRD ORA HTM.S FS.I - Christine Hayes 145 pts
3rd - Reveiter Abhainn Blackwater (AI) - Lynette Lennell & Robert Dolphin 132 pts
28/04/2019
Novice judged by Peter Doley
1st- Oakridge Sirocco with 169 points handled by John Nairn
2nd - Elisha Wyatts Didja (Ai) with 155 points handled by Graeme Allen
3rd - Bournbeau My Jaspers Son Angus with 147 points handled by Peter Riemann
Restricted judged by Peter Doley
1st- Birdelhund Ghillie with 145 points handled by G J Horgan
2nd- na
3rd - na
All Age judged by Jeff Patrick
1st - RT CH Inkaline Phoebe with 145 points handled by R Johnston
2nd - RT CH Nativerun Angus with 135 points handled by Ray Ashendon
3rd - GR RT CH Kadnook Dreams Edge with 134 points handled by John Stott.
Thank you everyone for making another successful event