RAFTCOSA Results Morgan 17th and 18th July 2021
Posted: Sun 18 Jul 2021 7:22 pm
RAFTCOSA Results Morgan 17th and 18th July 2021
Thanks to the Victorians who were lucky enough to be able to leave their state early and come to SA to trial; we enjoyed your company, hopefully you won't be in lockdown too long when you get back home.
Saturday 17th July - weather - unforgiving !
Novice (11 entries, 2 scratched, 4 qualifiers) Judge: Mrs Julie Kradolfer (SA)
1st Neut Ch Reveirter Abhainn Blackwater (AI) NRD NRA Lab B L Lenell/R Dolphin 165 pts ** this is Lynette's 5th Novice win, congratulations.
2nd Kadlinga Isla In Flight Lab B Kadlinga Knls 146 pts
3rd Eastside Goliath NRA ORA Lab D Pam Scott 127 pts
4th Ch Oakridge Waldemer (IID DEU) GSP D Jadine MacKenzie 126 pts
Restricted (8 entries, 2 scratched, 1 qualifier) Judge: Ben Kradolfer
1st Birdelhund Midnight Rider NRD Lab D Neville Stewart 141 pts
All Age (13 entries, 2 scratched, 4 qualifiers) Judge: John Nairn (SA) (replacement judge)
1st RT Ch Nativerun Angus CM Lab D Ray Ashenden 178 pts
2nd RT Ch Willowyse The Duke Lab D K & N Eltringham 176 pts
3rd RT Ch Inkaline Phoebe GSP B Rick Johnston 174 pts
4th Beereegan Storm Chaser RRD Lab D Mark/Wendy Davis 156 pts
Sunday 18th July weather - nice
Novice (10 entries, 1 scratched, 4 qualifiers) Judge: Jeff Patrick (SA)
1st Neut Ch Reveirter Abhainn Blackwater (AI) NRD NRA Lab B L Lenell/R Dolphin 161 pts ** this is Lynette's 6th Novice win, eligibility under the new rules
2nd Ch Bournbeau My Jasperson Angus CD JD Golden D Peter Reimann 159 pts
3rd Neut Ch Reveirter NE Mt Stirling RA JC Lab D Carmel Nottle 146 pts
4th Kadlinga Isla In Flight Lab B Kadlinga Knls 144 pts
Restricted (8 entries, 2 scratchings, 1 qualifier) Judge: Graeme Allen (SA)
1st Birdelhund Midnight Rider NRD Lab D Neville Stewart 158 pts ** this is Neville's 5th Restricted win, congratulations
All Age (11 entries, 1 scratched, 4 qualifiers) Judge: Trevor Stevens (V)
1st RT Ch Inkaline Phoebe GSP B Rick Johnston 152 pts
2nd Huntogun Bonnie Lass (AI) RRD Lab B K & N Eltringham 147 pts
3rd RT Ch Willowyse The Duke Lab D K & N Eltringham 146 pts
4th Adderslot Elle RRD Lab B Trevor Stow 144 pts
Jessie Hughes
Secretary
Thanks to the Victorians who were lucky enough to be able to leave their state early and come to SA to trial; we enjoyed your company, hopefully you won't be in lockdown too long when you get back home.
Saturday 17th July - weather - unforgiving !
Novice (11 entries, 2 scratched, 4 qualifiers) Judge: Mrs Julie Kradolfer (SA)
1st Neut Ch Reveirter Abhainn Blackwater (AI) NRD NRA Lab B L Lenell/R Dolphin 165 pts ** this is Lynette's 5th Novice win, congratulations.
2nd Kadlinga Isla In Flight Lab B Kadlinga Knls 146 pts
3rd Eastside Goliath NRA ORA Lab D Pam Scott 127 pts
4th Ch Oakridge Waldemer (IID DEU) GSP D Jadine MacKenzie 126 pts
Restricted (8 entries, 2 scratched, 1 qualifier) Judge: Ben Kradolfer
1st Birdelhund Midnight Rider NRD Lab D Neville Stewart 141 pts
All Age (13 entries, 2 scratched, 4 qualifiers) Judge: John Nairn (SA) (replacement judge)
1st RT Ch Nativerun Angus CM Lab D Ray Ashenden 178 pts
2nd RT Ch Willowyse The Duke Lab D K & N Eltringham 176 pts
3rd RT Ch Inkaline Phoebe GSP B Rick Johnston 174 pts
4th Beereegan Storm Chaser RRD Lab D Mark/Wendy Davis 156 pts
Sunday 18th July weather - nice
Novice (10 entries, 1 scratched, 4 qualifiers) Judge: Jeff Patrick (SA)
1st Neut Ch Reveirter Abhainn Blackwater (AI) NRD NRA Lab B L Lenell/R Dolphin 161 pts ** this is Lynette's 6th Novice win, eligibility under the new rules
2nd Ch Bournbeau My Jasperson Angus CD JD Golden D Peter Reimann 159 pts
3rd Neut Ch Reveirter NE Mt Stirling RA JC Lab D Carmel Nottle 146 pts
4th Kadlinga Isla In Flight Lab B Kadlinga Knls 144 pts
Restricted (8 entries, 2 scratchings, 1 qualifier) Judge: Graeme Allen (SA)
1st Birdelhund Midnight Rider NRD Lab D Neville Stewart 158 pts ** this is Neville's 5th Restricted win, congratulations
All Age (11 entries, 1 scratched, 4 qualifiers) Judge: Trevor Stevens (V)
1st RT Ch Inkaline Phoebe GSP B Rick Johnston 152 pts
2nd Huntogun Bonnie Lass (AI) RRD Lab B K & N Eltringham 147 pts
3rd RT Ch Willowyse The Duke Lab D K & N Eltringham 146 pts
4th Adderslot Elle RRD Lab B Trevor Stow 144 pts
Jessie Hughes
Secretary