RAFTCOSA Loveday results 19 & 20 August 2023
Posted: Mon 21 Aug 2023 11:05 pm
RAFTCOSA Inc Retrieving Trials For Gundogs at Barmera Moorook Field & Game, Loveday.
Fantastic entry, great weather and mighty fine company with entries from Qld, NSW, Vic, Tas and SA and sensational judges !
Saturday 19th August 2023
Novice Judge: Julie Kradolfer (SA) 10 entered
1st Ellishea Phoenixs Artemis QND NRA GR D Alan Harris (V) 162 pts and qualified NRD title !!
2nd Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 159 pts
3rd Stauntonvale Blyton Of Nativerun (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 157 pts
4th Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 144 pts
Other qualifiers:
Ch Oakridge Waldemar (IID DEU) ORA QC GSP D Jadine MacKenzie (SA) 142 pts
Happy 81st Birthday to Kevin Tracey who has been throwing Novice birds all season!
Restricted Judge: Margaret Sullivan (Q) 16 entered
1st Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 168 pts
2nd Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 162 pts
3rd Richfields My Dixie Belle LR B Russell Best (V) 161 pts
4th Nativehut Riverina LR B handler Craig Dyson (V) B Watts 159 pts
All Age Judge: Ron Jackson (Q) 21 entered, 1 scratched
1st RT Ch Adderslot Maggie May (AI) DM LR B Russell Whitechurch (SA) 176 pts
2nd Beereegan double Or Nothin RRD LR D Mark & Wendy Davis (V) 156 pts
3rd Gr RT Ch Nativerun Angus CM LR D Ray Ashenden (SA) 150 pts
4th RT Ch Willowyse Sire Peregrane LR D Richard Easton-Wells (Q) 148 pts
Other qualifiers:
Richfields Ally B Runnin LR B Russell Best (V) 119 pts
Fendawood Joule (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 117 pts
Richfield Rubys A Gem LR B Russell Best (V) 139 pts
Chava Black Ash (AI) LR D handler Richard Eaton-Wells (Q) Ms KD Jarrett 140 pts
RT Ch Adderslot Georgie Anna (AI) LR B Trevor Stow (V) 132 pts
Aderslot Elle(AI) LR B Trevor Stow (V) 127 pts
RT Ch Nativerun Al Capone CM LR D Steve Koulmandas (T) 139 pts
RT Ch Tirnanoge Lady Reva DM CM LR B handler Karl Britton (T) K & L Britton 137 pts
Sunday 20th August 2023
Novice Judge: Tony Palmer (V) 10 entered
1st Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 176 pts
2nd Stauntonvale Blyton Of Nativerun (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 170 pts
3rd Ch Kopafield If Looks Could Chill At Frewind (AI) LR B A & M Putterill (SA) 158 pts
4th Ch Oakridge Waldemar (IID DEU) ORA QC GSP D Jadine MacKenzie (SA) 150 pts
Other qualifiers:
Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 143 pts
Restricted Judge: Lynne Webster (SA) 15 entered
1st Willowyse Royal Oak LR D Richard Eaton-Wells (Q) 185½ pts
2nd Richfields My Dixie Belle LR B Russell Best (V) 184 pts
3rd Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 165½ pts
4th Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 161½ pts
Other qualifiers:
Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 151 pts
Ch Magicland Mighty Mouse LR D handler Paula Davidson (V) Magicland Kennels 157 pts
Flynnmac Eight Mile M LR B Chris Hyde (N) 157 pts
Kadlinga Dot Dot Dash NRD LR B handler Julie Kradolfer J Kradolfer/Kadlinga Knls (SA) 160½ pts
All Age Judge: Paul Littlejohn (T) 19 entered
1st Chava Black Ash (AI) LR D handler Richard Eaton-Wells (Q) Ms KD Jarrett 163 pts
2nd RT Ch Adderslot Maggie May (AI) DM LR B Russell Whitechurch (SA) 160 pts
3rd Richfield Rubys A Gem LR B Russell Best (V) 152 pts
4th Flynnmac Im The Boss LR D handler Russell Whitechurch M Stockdale (V) 151 pts
5th Gr RT Ch Nativerun Angus CM LR D Ray Ashenden (SA) 140 pts
Other finishers:
Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 117 pts
RT Ch Tirnanoge Black Gem LR B Richard Eaton-Wells (Q) 122 pts
RT Ch Willowyse Sire Peregrane LR D Richard Easton-Wells (Q) 134 pts
RT Ch Adderslot Digger (AI) DM LR D Greg Playdon & Anna Malinin-Playdon (V) 137 pts
RT Ch Roughwater Victoria LR B Margaret Sullivan (Q) 122 pts
RT Ch Nativerun Al Capone CM LR D Steve Koulmandas (T) 130 pts
Beereegan Double Or Nothin RRD LR D Mr M & Mrs W Davis (V) 110 pts
Aderslot Elle(AI) LR B Trevor Stow (V) 125 pts
Good luck at the SA State next week-end, safe journey and best of luck to those travelling onto WA.
Jessie Hughes
Secretary
RAFTCOSA Inc.
Fantastic entry, great weather and mighty fine company with entries from Qld, NSW, Vic, Tas and SA and sensational judges !
Saturday 19th August 2023
Novice Judge: Julie Kradolfer (SA) 10 entered
1st Ellishea Phoenixs Artemis QND NRA GR D Alan Harris (V) 162 pts and qualified NRD title !!
2nd Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 159 pts
3rd Stauntonvale Blyton Of Nativerun (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 157 pts
4th Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 144 pts
Other qualifiers:
Ch Oakridge Waldemar (IID DEU) ORA QC GSP D Jadine MacKenzie (SA) 142 pts
Happy 81st Birthday to Kevin Tracey who has been throwing Novice birds all season!
Restricted Judge: Margaret Sullivan (Q) 16 entered
1st Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 168 pts
2nd Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 162 pts
3rd Richfields My Dixie Belle LR B Russell Best (V) 161 pts
4th Nativehut Riverina LR B handler Craig Dyson (V) B Watts 159 pts
All Age Judge: Ron Jackson (Q) 21 entered, 1 scratched
1st RT Ch Adderslot Maggie May (AI) DM LR B Russell Whitechurch (SA) 176 pts
2nd Beereegan double Or Nothin RRD LR D Mark & Wendy Davis (V) 156 pts
3rd Gr RT Ch Nativerun Angus CM LR D Ray Ashenden (SA) 150 pts
4th RT Ch Willowyse Sire Peregrane LR D Richard Easton-Wells (Q) 148 pts
Other qualifiers:
Richfields Ally B Runnin LR B Russell Best (V) 119 pts
Fendawood Joule (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 117 pts
Richfield Rubys A Gem LR B Russell Best (V) 139 pts
Chava Black Ash (AI) LR D handler Richard Eaton-Wells (Q) Ms KD Jarrett 140 pts
RT Ch Adderslot Georgie Anna (AI) LR B Trevor Stow (V) 132 pts
Aderslot Elle(AI) LR B Trevor Stow (V) 127 pts
RT Ch Nativerun Al Capone CM LR D Steve Koulmandas (T) 139 pts
RT Ch Tirnanoge Lady Reva DM CM LR B handler Karl Britton (T) K & L Britton 137 pts
Sunday 20th August 2023
Novice Judge: Tony Palmer (V) 10 entered
1st Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 176 pts
2nd Stauntonvale Blyton Of Nativerun (Imp UK) LR B Margie Littlejohn (T) 170 pts
3rd Ch Kopafield If Looks Could Chill At Frewind (AI) LR B A & M Putterill (SA) 158 pts
4th Ch Oakridge Waldemar (IID DEU) ORA QC GSP D Jadine MacKenzie (SA) 150 pts
Other qualifiers:
Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 143 pts
Restricted Judge: Lynne Webster (SA) 15 entered
1st Willowyse Royal Oak LR D Richard Eaton-Wells (Q) 185½ pts
2nd Richfields My Dixie Belle LR B Russell Best (V) 184 pts
3rd Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 165½ pts
4th Redcypher Silky Oak LR D Bo Curtis (V) 161½ pts
Other qualifiers:
Beereegan Bushranger NRD ORA LR D Jeff Patrick (SA) 151 pts
Ch Magicland Mighty Mouse LR D handler Paula Davidson (V) Magicland Kennels 157 pts
Flynnmac Eight Mile M LR B Chris Hyde (N) 157 pts
Kadlinga Dot Dot Dash NRD LR B handler Julie Kradolfer J Kradolfer/Kadlinga Knls (SA) 160½ pts
All Age Judge: Paul Littlejohn (T) 19 entered
1st Chava Black Ash (AI) LR D handler Richard Eaton-Wells (Q) Ms KD Jarrett 163 pts
2nd RT Ch Adderslot Maggie May (AI) DM LR B Russell Whitechurch (SA) 160 pts
3rd Richfield Rubys A Gem LR B Russell Best (V) 152 pts
4th Flynnmac Im The Boss LR D handler Russell Whitechurch M Stockdale (V) 151 pts
5th Gr RT Ch Nativerun Angus CM LR D Ray Ashenden (SA) 140 pts
Other finishers:
Leolita Chiefs Shadow LR B Chris Hyde (N) 117 pts
RT Ch Tirnanoge Black Gem LR B Richard Eaton-Wells (Q) 122 pts
RT Ch Willowyse Sire Peregrane LR D Richard Easton-Wells (Q) 134 pts
RT Ch Adderslot Digger (AI) DM LR D Greg Playdon & Anna Malinin-Playdon (V) 137 pts
RT Ch Roughwater Victoria LR B Margaret Sullivan (Q) 122 pts
RT Ch Nativerun Al Capone CM LR D Steve Koulmandas (T) 130 pts
Beereegan Double Or Nothin RRD LR D Mr M & Mrs W Davis (V) 110 pts
Aderslot Elle(AI) LR B Trevor Stow (V) 125 pts
Good luck at the SA State next week-end, safe journey and best of luck to those travelling onto WA.
Jessie Hughes
Secretary
RAFTCOSA Inc.