2010 Retrieving Trials
All dates are correct to the best of my knowledge but please confirm them with trial secretaries and/or official schedules. Please post a reply to this message if you have corrections or additions.
Trial indexes from previous years: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009
2009 Dog of the year results: Final Results
Australian Capital Territory
8&9 May ACT Gundog Society Schedule Results
31 Aug & 1 July ACT Gundog Society Schedule Results
9&10 October ACT Championship Schedule Results
New South Wales
20&21 March Gun Dog Society Schedule and Results
24&25 April Labrador Retriever Club Schedule Results
22&23 May Gun Dog Society Schedule and Results
19&20 Jun Working Gundog Club Schedule Results
3&4 July Gun Dog Society Schedule and Results
17&18 July Labrador Retriever Club Schedule Results
14 Aug German Shorthair Pointer Club Schedule
11&12 Sept State Championship Schedule Results
25&26 Sept Working Gundog Club Schedule Catering
Northern Territory
21 Mar Palmerston Gundog Club
18 Apr Palmerston Gundog Club
06 May Palmerston Gundog Club
06 Jun Palmerston Gundog Club
25 Jul Palmerston Gundog Club
15 Aug Palmerston Gundog Club
05 Sep Palmerston Gundog Club
Queensland
7 Mar QGA GWT
20 Mar Wide Bay RSS Cancelled
21 Mar Wide Bay RT Cancelled
17&18 Apr FRA RT Schedule Results
9 May RSS Schedule
22&23 May Labrador RT Schedule Results
12, 13&14 Jun Wide Bay RT Schedule Results
3&4 Jul FRA RSS Schedule
24&25 Jul FRA RT Schedule
21 Aug Labrador "Chips trial" RT Schedule
22 Aug FRA "Bega Cup" RT Schedule
28&29 Aug Qld Ret Champ Results
3, 4&5 Sep 41st National Qld Information Flyer
25 Sep Wide Bay "Unification trial " RT
26 Sep FRA "Unification trial " RT
23&24 Oct Wide Bay RT
South Australia
1&2 May Labrador Retriever Club Schedule Results
9th May Gundog Champ Show
22&23 May RAFTA Meadows Schedule Results Results correction
12 June GSP Club Schedule Results
13 June Labrador Retriever Club Tolderol Schedule Results
14 June Labrador Retriever Club Michael Verco Memorial Stake
26&27 June Golden Retriever Club Schedule Results
17&18 July RAFTA Meningie Schedule Results
31 July Gundog Club Trial cancelled
1 Aug Gundog Club Trial cancelled
14&15 Aug RAFTA Kapunda Schedule [/url] Results
21&22 Aug State Championships Schedule Results
Tasmania
10 April Results
18&19 April Gundog Club Results
15&16 May TGTA Schedule Results
19&20 June TGTA Schedule Results
10&11 July Gundog Club Results
14&15 August TGTA Schedule
18&19 Sept Gundog Club
30 Oct Tassie Cup [/url] Schedule Results
31s Oct & 1 November Championship RT Schedule Results
Victoria
23&24 Jan G.S.P. Club Schedule Results
27&28 Feb Golden Retriever Club Schedule Results 27 Feb Results 28 Feb
6 Mar RAFT Training Day
2, 3&4 April C.H.W.G.C. Schedule Results
24 &25 AprilLabrador Retriever Club Schedule Results
8 May Flatcoated Retriever Club Schedule Results
29&30 May Victorian Gundog Club Schedule and Results
19&20 June Labrador Retriever Club Schedule
3&4 July Victorian Gundog Club Anniversary Trial Schedule Results
31July &1 Aug C.H.W.G.C
14&15 Aug Labrador Retriever Club Schedule Results
18 Sept Victorian Gundog Club Schedule
19 Sept Golden Retriever Club Schedule
2 & 3 Oct Dogs Victoria State Retrieving Trial Championship Schedule & Result
16&17 Irish Water Spaniel Club
6 Nov G.S.P. Club
7 Nov Club L'Epagneul Breton
Western Australia
3 April RCWA All Age . Judge Mr R Johnson Results
4April LRC All Age . Judge Ms E Johnson
18 April RCWA Nov & Res . Judge Ms E Johnson Results
25 April ANRTC Nov, Res & AA , Judges Ms L Strang.Mr R Courtman,Mrs L Malcolm & Mr A Bartram Results
2 May RCWA Nov & Res . Judge Mr M McClure Results
16 May LRC Nov & Res . Judge Mrs M Hankinson N) Mrs L Malcolm (R) Results
23 May GRC Nov & Res . Judge Ms L Strang Results
5 June ANRTC Nov, Res & AA . Judges Ms E and Mr R Johnson Results (both days)
6 June ANRTC Nov, Res,& AA. Judges Mr R Courtman.Mr M Mc Clure, Mrs K Webster & Mr A Bartram
13 June RCWA All Age . Judge Ms L Strang Results
26 June GDC All Age . Judge Mr J Lynch (NSW)Results both days
27 June GDC Nov & Res . Judge Mr J Lynch (NSW)
3 July ANRTC Nov & Res . Judge Mr M McClure Results
4 July ANRTC All Age . Judge Mrs G McClure Results
11 July RCWA Nov & Res . Judge Ms L Strang Results
18 July GDC All Age . Judge Mr R Courtman Results
25 July RCWA Nov & Res. Judges Mrs M Hankinson (N) , Mrs K Webster (R) Results
8 Aug RCWA All Age . Judge Mr A Bartram Results
15 Aug LRC Nov & Res . Judge Mr R Johnson Results
22 Aug GSPC Nov & Res. Judge Mrs M Hankinson
28 Aug GDC Nov & Res. TBA
29 Aug GSPC All Age. Judge Ms E Johnson
11 Sept RCWA All Age (The Cup) . Judge Mr T Cartwright
12 Sept LRC All Age ( The Flash) . Judge Mr R Courtman
18&19 Sept WA State Championship . Judge Mr A Bartram Results
26 Sept GRC All Age . Judge Mr R Johnson